Karol Nawrocki stwierdza, że są tylko dwie ,,pucie”, a Rafałowi Trzaskowskiemu to się ,,w pale nie mieści”. To zdanie jak w soczewce skupia przaśność obecnej kampanii. I żeby była jasność, krindżem zaszczycały nas niemal wszystkie wybory, więc nie jest to jakieś novum, nowe są tylko dekoracje. Adrian Zandberg pozyskuje swoich wyborców w sposób ,,nowoczesny” poprzez …
Złoty wiek Ameryki, czyli niepokojąca wizja Trumpa
,,Członkowie Kongresu, współobywatele – Ameryka powróciła” tymi słowami Donald Trump rozpoczął swoje przemówienie o stanie państwa (State of the Union). Jaka Ameryka? Przede wszystkim skuteczna, twarda i osiągająca swoje cele, a sam Trump ma być George’em Washingtonem XXI wieku. No może nie do końca, ale w swoim narcystycznym stylu stwierdził, że będzie równie skuteczny co …
Porozumienia saudyjskie, czyli pokój pod znakiem zapytania
Czy na gruzach liberalnej demokracji rodzi się właśnie nowy porządek oparty na idei państw narodowych, w których nie liczy się siła argumentu, ale argument siły? Donald Trump jeszcze w kampanii zapowiadał zakończenie konfliktu na Ukrainie. Niemal miesiąc po inauguracji słowa, które niosły nadzieję, dzisiaj wzbudzają niepokój. Przy całej arogancji prezydenta Ukrainy z żądaniem udzielenia pomocy …
Polityka, moralność i postmodernizm
Czy polityk po przekroczeniu drzwi z napisem ,,władza” wyłącza swoją moralność, a tą którą się posługuje używa w celach czystko cynicznych? Jonathan Haidt wyróżnił sześć wartości moralnych: Opieka/Krzywda, Lojalność/Zdrada, Wolność/Ucisk, Autorytet/Bunt, Świętość/Profanacja, Sprawiedliwość/Oszustwo. To, które z powyższych są dla nas najistotniejsze, warunkuje poglądy polityczne. I tak dla lewicy najważniejsze są kwestie opieki i sprawiedliwości, libertarianie …
Bonjour, kibole, siłownia i cringe, czyli (pre)kampanii ciąg dalszy
W tym sezonie prezydenckim najmodniejsza jest niezależność, to też każdy ,,szanujący” się kandydat właśnie takim się mieni. Trochę przypomina to nowe szaty cesarza, ale skoro wszyscy udają, że one istnieją (albo przynajmniej stwarzają takie wrażenie), najwidoczniej nie ma sensu zmieniać retoryki. Pokaz tej osobliwej mody rozpoczął Szymon Hołownia, który ogłaszając chęć kandydowania określił się jako …
Nieprzewidywalny Trump, czyli 47. prezydent Stanów Zjednoczonych
Przegrana Trumpa w 2020 roku i precedensowy atak jego zwolenników na Kapitol, nie tylko nie pogrzebały jego kariery politycznej, ale też wzmocniły na tyle, by uzyskał nominację partyjną, ponownie kandydował, a następnie zdecydowanie wygrał. To drugi w historii Stanów Zjednoczonych taki przypadek. Pierwszy miał miejsce pod koniec XIX wieku, kiedy po raz drugi po czteroletniej …
Prezydenckie wzmożenie, czyli przedstawienie kandydatów
Konstytucja kwietniowa z 1997 roku funkcję prezydenta RP ograniczyła w zasadzie do roli estetycznego reprezentanta bez znaczących uprawnień, co nie zmienia faktu, że to właśnie wybory ,,głowy państwa” cieszą się największą popularnością. Prawdopodobnie dlatego, że nie towarzyszy im skomplikowany system d’Hondta, a wybór dotyczy konkretnej osoby nie zaś konglomeratu partyjnego. Wzmożenie wyborczo-prezydenckie, najprawdopodobniej z braku …
Kondycja polskiej sceny politycznej, czyli nowy raport Sierakowskiego i Sadury
Nie dawno minęła rocznica wygranych przez koalicję rządzącą wyborów, a to prowadzi do podsumowań. Te niestety nie wyglądają dla obecnego rządu najlepiej, bo wielu z obietnic wyborczych nie udało się zrealizować. Tym, co działa na plus koalicji 15 października jest fakt, że wyborcy bardziej niż chleba oczekują igrzysk, a te z mniejszym lub większym skutkiem …
Prokurator – bachorzyca czy Biznesmen – celebryta? Kogo wybierze Ameryka?
Tegoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych miały być jednymi z nudniejszych. Ostatnie kilka miesięcy zmieniły wszystko. Na tle zniedołężniałego Joe Bidena Donald Trump (młodszy o zaledwie trzy lata od swojego oponenta!) jawił się jako ekstrawagancki młodzieniaszek. Powolne ruchy tego pierwszego, mylenie dat i osób, zacinanie się w środku zdania nie wyglądało najlepiej. Skumulowanie tego wszystkiego …
Defensywny PiS, a cel uświęca środki
Prawo i Sprawiedliwość jako typowa partia opozycyjna jest w defensywie. Odpowiada na narrację, którą kreuje rząd. Odpiera zarzuty, krzyczy o łamaniu prawa i upadku demokracji. Na razie z braku nowych pomysłów, wraca do starych, oklepanych metod, tj. smoleńskich rocznic, straszenia obecną władzą, wmawiania im proniemieckości i prorosyjskości jednocześnie, czy organizacji demonstracji, jak ostatnim razem pod …