Nie ma nie-polityki. Wszystko jest polityką.

Pokazuje: 1 - 10 of 174 WYNIKÓW
Kraj polityka

The sky is the limit, czyli krindż, obciach, żenada

Karol Nawrocki stwierdza, że są tylko dwie ,,pucie”, a Rafałowi Trzaskowskiemu to się ,,w pale nie mieści”. To zdanie jak w soczewce skupia przaśność obecnej kampanii. I żeby była jasność, krindżem zaszczycały nas niemal wszystkie wybory, więc nie jest to jakieś novum, nowe są tylko dekoracje. Adrian Zandberg pozyskuje swoich wyborców w sposób ,,nowoczesny” poprzez …

Kraj polityka

Polityka, moralność i postmodernizm

Czy polityk po przekroczeniu drzwi z napisem ,,władza” wyłącza swoją moralność, a tą którą się posługuje używa w celach czystko cynicznych? Jonathan Haidt wyróżnił sześć wartości moralnych: Opieka/Krzywda, Lojalność/Zdrada, Wolność/Ucisk, Autorytet/Bunt, Świętość/Profanacja, Sprawiedliwość/Oszustwo. To, które z powyższych są dla nas najistotniejsze, warunkuje poglądy polityczne. I tak dla lewicy najważniejsze są kwestie opieki i sprawiedliwości, libertarianie …

Kraj polityka

Bonjour, kibole, siłownia i cringe, czyli (pre)kampanii ciąg dalszy

W tym sezonie prezydenckim najmodniejsza jest niezależność, to też każdy ,,szanujący” się kandydat właśnie takim się mieni. Trochę przypomina to nowe szaty cesarza, ale skoro wszyscy udają, że one istnieją (albo przynajmniej stwarzają takie wrażenie), najwidoczniej nie ma sensu zmieniać retoryki. Pokaz tej osobliwej mody rozpoczął Szymon Hołownia, który ogłaszając chęć kandydowania określił się jako …

Kraj polityka

Prezydenckie wzmożenie, czyli przedstawienie kandydatów

Konstytucja kwietniowa z 1997 roku funkcję prezydenta RP ograniczyła w zasadzie do roli estetycznego reprezentanta bez znaczących uprawnień, co nie zmienia faktu, że to właśnie wybory ,,głowy państwa” cieszą się największą popularnością. Prawdopodobnie dlatego, że nie towarzyszy im skomplikowany system d’Hondta, a wybór dotyczy konkretnej osoby nie zaś konglomeratu partyjnego. Wzmożenie wyborczo-prezydenckie, najprawdopodobniej z braku …

Kraj polityka

Kondycja polskiej sceny politycznej, czyli nowy raport Sierakowskiego i Sadury

Nie dawno minęła rocznica wygranych przez koalicję rządzącą wyborów, a to prowadzi do podsumowań. Te niestety nie wyglądają dla obecnego rządu najlepiej, bo wielu z obietnic wyborczych nie udało się zrealizować. Tym, co działa na plus koalicji 15 października jest fakt, że wyborcy bardziej niż chleba oczekują igrzysk, a te z mniejszym lub większym skutkiem …

Kraj polityka

Defensywny PiS, a cel uświęca środki

Prawo i Sprawiedliwość jako typowa partia opozycyjna jest w defensywie. Odpowiada na narrację, którą kreuje rząd. Odpiera zarzuty, krzyczy o łamaniu prawa i upadku demokracji. Na razie z braku nowych pomysłów, wraca do starych, oklepanych metod, tj. smoleńskich rocznic, straszenia obecną władzą, wmawiania im proniemieckości i prorosyjskości jednocześnie, czy organizacji demonstracji, jak ostatnim razem pod …

Kraj polityka

Stawka większa niż życie, czyli sparing przedwyborczy kolegów koalicjantów

Zgrzyty w koalicji 15 października nie są czymś nadzwyczajnym, w tym sensie że były łatwe do przewidzenia. Partie ją tworzące muszą dbać o swoją tożsamość, bo bez tego stracą wyborców. Innymi słowy muszą się od siebie odróżniać, ale nie na tyle by koalicja się pod wpływem różnic rozpadła, bo taki scenariusz dla mniejszych partii najpewniej …

Kraj polityka

Aresztowanie Romanowskiego, czyli szukanie jakiejś podstawy prawnej

Ludowe powiedzenie głosi, że gdy ktoś się spieszy to się diabeł cieszy. Chęć szybkiego i efektownego rozliczania poprzedniej władzy napotkały na opór i w konsekwencji skompromitował Koalicję 15 października. Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości w poprzednim rządzie, został widowiskowo na zlecenie prokuratury aresztowany przez ABW, by za chwilę, decyzją sądu, opuścić areszt jako niezgodny z prawem. …

Kraj polityka

Depenalizacja aborcji spaliła na panewce, czyli Tusk się gniewa

Echa sporów w koalicji rządzącej nie cichną, obecnie za sprawą projektów zgłaszanych przez Lewicę. Choć jest w defensywie mieszczącej się w sześciu procentach, nie demobilizuje jej to w realizacji swojego programu. Projekt depenalizujący z pakietu tego, co to ugrupowanie chce przeforsować, jak związki partnerskie czy pełna legalizacja aborcji, wydawał się najmniej kontrowersyjny. Możliwie lajtowa ustawa …

Kraj polityka Media

Telewizja kłamie, czyli partyjny bełkot

Wszystko zaczęło się od wizyty Olafa Scholza w Polsce, podczas której Donald Tusk przyznał rację kanclerzowi, że Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec. Wywołało to oburzenie w prawicowym komentariacie, ale też satysfakcję, w końcu to dowód na ,,proniemieckość” Tuska. Kierownik pod wpływem populistycznych emocji postanowił odbić piłeczkę, choćby nie miało to związku z prawdą. …