,,Członkowie Kongresu, współobywatele – Ameryka powróciła” tymi słowami Donald Trump rozpoczął swoje przemówienie o stanie państwa (State of the Union). Jaka Ameryka? Przede wszystkim skuteczna, twarda i osiągająca swoje cele, a sam Trump ma być George’em Washingtonem XXI wieku. No może nie do końca, ale w swoim narcystycznym stylu stwierdził, że będzie równie skuteczny co …
Świat polityka
Porozumienia saudyjskie, czyli pokój pod znakiem zapytania
Czy na gruzach liberalnej demokracji rodzi się właśnie nowy porządek oparty na idei państw narodowych, w których nie liczy się siła argumentu, ale argument siły? Donald Trump jeszcze w kampanii zapowiadał zakończenie konfliktu na Ukrainie. Niemal miesiąc po inauguracji słowa, które niosły nadzieję, dzisiaj wzbudzają niepokój. Przy całej arogancji prezydenta Ukrainy z żądaniem udzielenia pomocy …
Nieprzewidywalny Trump, czyli 47. prezydent Stanów Zjednoczonych
Przegrana Trumpa w 2020 roku i precedensowy atak jego zwolenników na Kapitol, nie tylko nie pogrzebały jego kariery politycznej, ale też wzmocniły na tyle, by uzyskał nominację partyjną, ponownie kandydował, a następnie zdecydowanie wygrał. To drugi w historii Stanów Zjednoczonych taki przypadek. Pierwszy miał miejsce pod koniec XIX wieku, kiedy po raz drugi po czteroletniej …
Prokurator – bachorzyca czy Biznesmen – celebryta? Kogo wybierze Ameryka?
Tegoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych miały być jednymi z nudniejszych. Ostatnie kilka miesięcy zmieniły wszystko. Na tle zniedołężniałego Joe Bidena Donald Trump (młodszy o zaledwie trzy lata od swojego oponenta!) jawił się jako ekstrawagancki młodzieniaszek. Powolne ruchy tego pierwszego, mylenie dat i osób, zacinanie się w środku zdania nie wyglądało najlepiej. Skumulowanie tego wszystkiego …
Zielona granica, czyli słusznie, ale mało subtelnie
Nie często zdarza się, by film fabularny był częścią kampanii wyborczej, Agnieszce Holland się udało. Sam trailer wystarczył do politycznej nawalanki, więc można powiedzieć, że polaryzująco, a przez to promująco wybitnie. Zielona granica to film, który jest rozpaczliwym wołaniem o przemyślaną politykę migracyjną i choć opowiada o wydarzeniach na granicy polsko – białoruskiej, to sygnalizuje …
Trudne sprawy, czyli zboże jako kość niezgody
Po wybuchu wojny na Ukrainie, relacje polsko-ukraińskie wkroczyły na nieznany dotąd poziom. Pomoc polskiego społeczeństwa dla ogromnej ilości uchodźców, dostawa sprzętu zbrojnego, wsparcie dyplomatyczne – z tym wszystkim mieliśmy do czynienia przez ostatni rok. Mało tego, Kaczyński, bez konsultacji z sojusznikami, jeszcze rok temu nawoływał NATO do rozpoczęcia misji pokojowej na Ukrainie. W obliczu wojny …
Polityka zagraniczna według PiS, czyli strach i nienawiść
Wygląda na to, że priorytetem dla partii rządzącej jest nie interes państwa, a interes partii. PiS kosztem polityki zagranicznej, a ściślej europejskiej, urządza sobie kampanię wyborczą. Zamiast obrażać się na Unię Europejską za pakt migracyjny, można było podjąć negocjację dotyczące zwolnienia Polski z tego obowiązku ze względu na to ilu uchodźców z Ukrainy przyjęła. Jednak …
Symboliczna wizyta, brak konkretów i kluczowa rola Polski
Po raz drugi w przeciągu roku Polskę odwiedził amerykański prezydent. I ten fakt można uznać za historyczny, choć decydująca jest sytuacja geopolityczna, a konkretnie wojna na Ukrainie. Z dużych oczekiwań o przełomowym wystąpieniu na miarę tych Reagana czy Kennedy’ego pozostał niedosyt, choć wolność, tak jak solidarność odmieniana była przez wszystkie przypadki. Joe Biden potępił Rosję …
Absurdalny spór o Patrioty
W Polsce aktualnie trwa nieformalna kampania wyborcza, a w niej lejtmotywem Prawa i Sprawiedliwości jest proniemieckość oponentów. Wedle tego scenariusza, w którym to Tusk realizuje interes niemiecki, a jego partia jest opcją niemiecką w Polsce, nie wypada porozumiewać się z rządem niemieckim. Oczywiście w ramach dbania o wiarygodny i spójny wizerunek partii. Tak też można …
Afganistan, czyli wojna nosząca znamiona bezsensu
Jak mawiał Cyceron nie znać historii to być zawsze dzieckiem. Zdaje się, że Stany Zjednoczone nie odrobiły tej lekcji i cały czas popełniają te same błędy. To samo mogliśmy obserwować niemal pół wieku temu w Wietnamie, czy całkiem niedawno w Iraku. Desperacka potrzeba toczenia wojny przez to mocarstwo prowadzi do jeszcze większych szkód. Destabilizuje rejon, …