Chłopomania, czyli modny na początku XX wieku nurt kulturalno-społeczny wraca w XXI wieku w nowej odsłonie. To, co w latach 90. uchodziło za obciach i powód do wstydu dzisiaj jest na nowo odkrywane jako część naszej historii, którą wyparliśmy na rzecz sarmackiego mitu o walecznych Polakach. Tak jak ,,Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego i ,,Prześniona …
Kultura
Zielona granica, czyli słusznie, ale mało subtelnie
Nie często zdarza się, by film fabularny był częścią kampanii wyborczej, Agnieszce Holland się udało. Sam trailer wystarczył do politycznej nawalanki, więc można powiedzieć, że polaryzująco, a przez to promująco wybitnie. Zielona granica to film, który jest rozpaczliwym wołaniem o przemyślaną politykę migracyjną i choć opowiada o wydarzeniach na granicy polsko – białoruskiej, to sygnalizuje …
Oppenheimer, czyli wybitny naukowiec i moralna zgaga
Najnowszy film Christophera Nolana to nie tylko świetne widowisko, ale też przede wszystkim próba zrozumienia człowieka, który przyczynił się do zbudowania najgroźniejszej niszczycielskiej broni na świecie. Postrachu, który ciąży na ludzkości od końca II wojny światowej. I, tak jak to pada w filmie, z jednej strony jest to broń, która może zniszczyć świat, z drugiej …
Barbie Land, czyli matriarchat w lateksowej spódnicy
Mogłoby się wydawać, że w świecie coraz bardziej wyemancypowanych kobiet, długiej historii feminizmu i ruchów w stylu #metoo lalka Barbie i jej historia będą należały do zamierzchłej przeszłości. Sukces kinowy filmu wyreżyserowanego przez Gretę Gerwig temu zdecydowanie przeczy. Doskonale zrealizowana produkcja na nowo rozbudziła zainteresowanie już pokrytej nieco kurzem lalki. Dzięki niej każdy miał uwierzyć, …
Wielka hucpa
Bohaterem ostatnich dni za sprawą Stowarzyszenia Nigdy Więcej stał się Szymon Marciniak. Według organizacji sędzia piłkarski jeśli nie podziela poglądów rasistowskich, to im na pewno sprzyja, a wszystko za sprawą uczestnictwa w konferencji biznesowej zorganizowanej przez Sławomira Mentzena. Spotkanie było przeznaczone dla przedsiębiorców, nie pojawiły się na nim żadne wątki polityczne, a Marciniak wystąpił na …
Literatura nie dla idiotów, czyli jak zniechęcić do siebie czytelników i zareklamować swoją książkę
Na Festiwalu Góry Literatury przy okazji promocji swojej najnowszej książki Olga Tokarczuk stwierdziła, że nie jest ona dla idiotów. W ogóle, że literatura nie jest dla idiotów. I tym rozgrzała opinię publiczną do czerwoności. Jedni rzucili się by jej bronić, inni oskarżyli o klasizm. Stwierdzenie padło w odpowiedzi na pytanie o to czy noblistka nie …
Dobry PR, czyli polityka redystrybucji
Przy okazji nowego filmu o Edwardzie Gierku, u co niektórych wraca nostalgia za czasami słusznie minionymi. Czasami iluzorycznego dobrobytu, który musiał skończyć się tragicznie. Konsumpcjonizmu na ,,krechę”, który powodował zadłużenie. Długu, który trzeba było spłacić. A to wszystko było konsekwencją kilku lat, w których zwodniczo ,,Polska rosła w siłę”. Przykrycie bieżących spraw politycznych materialnym El …
Casus Facebooka, czyli kto z monopolem wojuje, monopol wywołuje
Czwarty dzień października 2021 roku różnił się od pozostałych tym, że na sześć godzin przestał działać Facebook, a także Instagram, WhatsApp i Messenger. To chyba najdłuższa taka awaria w historii własności Marka Zuckenberga. Konsekwencjami kilkugodzinnej absencji oprócz oburzenia użytkowników, były straty na giełdzie. Nie przekroczyły one, co prawda, zysków, jakie w ostatnim czasie, głównie za …
Pop turpizm, czyli de gustibus non est disputandum
Data napisania:11.06.2021 Ostatnim czasem niepokojącym trendem stała się tzw. wiktymizacja kultury, polegająca na wywyższaniu pokrzywdzonych, stawianiu na piedestale ofiar, nawet bez pewności czy rzeczywiście nimi są. Dzisiaj nie kult siły jest w cenie, ale kult słabości. Nie mądrość, a przyjmowanie kultury głupoty tak, by nikogo nie urazić. Nie walka o swoje, ale żebranie o pomoc, …
Twój zawód jest lepszy niż mój, czyli artysta stypendysta
Data napisania:14.05.2021 Temat opłaty reprograficznej wraca hałaśliwie nieprzyjemnym echem. A wszystko za sprawą Ilony Łepkowskiej, królowej polskich seriali, która w ostatnim czasie udzieliła kilku osobliwych wywiadów, i przypomniała, będąc gorącym zwolennikiem, o nowym niechlubnym podatku. Przypomnijmy, ustawa o podatku od urządzeń elektronicznych pojawiła się jakiś czas temu za sprawą Piotra Glińskiego. Minister Nauki i Dziedzictwa …