Chłopomania, czyli modny na początku XX wieku nurt kulturalno-społeczny wraca w XXI wieku w nowej odsłonie. To, co w latach 90. uchodziło za obciach i powód do wstydu dzisiaj jest na nowo odkrywane jako część naszej historii, którą wyparliśmy na rzecz sarmackiego mitu o walecznych Polakach. Tak jak ,,Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego i ,,Prześniona …
Popkultura
Oppenheimer, czyli wybitny naukowiec i moralna zgaga
Najnowszy film Christophera Nolana to nie tylko świetne widowisko, ale też przede wszystkim próba zrozumienia człowieka, który przyczynił się do zbudowania najgroźniejszej niszczycielskiej broni na świecie. Postrachu, który ciąży na ludzkości od końca II wojny światowej. I, tak jak to pada w filmie, z jednej strony jest to broń, która może zniszczyć świat, z drugiej …
Barbie Land, czyli matriarchat w lateksowej spódnicy
Mogłoby się wydawać, że w świecie coraz bardziej wyemancypowanych kobiet, długiej historii feminizmu i ruchów w stylu #metoo lalka Barbie i jej historia będą należały do zamierzchłej przeszłości. Sukces kinowy filmu wyreżyserowanego przez Gretę Gerwig temu zdecydowanie przeczy. Doskonale zrealizowana produkcja na nowo rozbudziła zainteresowanie już pokrytej nieco kurzem lalki. Dzięki niej każdy miał uwierzyć, …
Grzeszny kaprys, czyli awantura w Szkle
Rewolucja ma to do siebie, że prędzej czy później zjada własne dzieci. Najlepszym tego przykładem jest sytuacja, która miała miejsce w Szkle kontaktowym. O satyrycznym programie emitowanym w TVN24 zrobiło się nieprzyjemnie głośno za sprawą jednego z komentatorów, a dokładnie Krzysztofa Daukszewicza, który ośmielił się nieświadomie zażartować z coraz bardziej enigmatycznej tożsamości płciowej. Na koniec …
Literatura nie dla idiotów, czyli jak zniechęcić do siebie czytelników i zareklamować swoją książkę
Na Festiwalu Góry Literatury przy okazji promocji swojej najnowszej książki Olga Tokarczuk stwierdziła, że nie jest ona dla idiotów. W ogóle, że literatura nie jest dla idiotów. I tym rozgrzała opinię publiczną do czerwoności. Jedni rzucili się by jej bronić, inni oskarżyli o klasizm. Stwierdzenie padło w odpowiedzi na pytanie o to czy noblistka nie …
Igen, czyli próba metaanalizy postmodernistycznego pokolenia
Każde pokolenie ma swój czas i każde pokolenie chce zmienić świat jak śpiewał Grzegorz Skawiński (dla niewtajemniczonych ten gość w czarnych okularach). Zgodnie ze złotą myślą lidera zespołu Kombi każde pokolenie poprzez wspólnotę doświadczeń jest inne, a zarazem wyjątkowe. Oczywiście wyjątkowe na swój sposób. Boomerzy to ludzie urodzeni po wojnie, dla których ważna była stabilizacja, …
Pop turpizm, czyli de gustibus non est disputandum
Data napisania:11.06.2021 Ostatnim czasem niepokojącym trendem stała się tzw. wiktymizacja kultury, polegająca na wywyższaniu pokrzywdzonych, stawianiu na piedestale ofiar, nawet bez pewności czy rzeczywiście nimi są. Dzisiaj nie kult siły jest w cenie, ale kult słabości. Nie mądrość, a przyjmowanie kultury głupoty tak, by nikogo nie urazić. Nie walka o swoje, ale żebranie o pomoc, …
Sexify, czyli wszystkich interesuje seks
Data napisaia:18.05.2021 Z billboardowych ulic spoglądają na nas plakaty promujące serial Sexify, zachęcając ochoczo do grzechu konsumpcji, czyli oglądania nowego serialu na platformie Netflix. I w zasadzie, opłaca się ten grzech popełnić. Serial, stworzony przez Pawła Domalewskiego i Klaudię Alabrudzińską składa się z siedmiu odcinków, poprzedzonych świetną czołówką (swoją drogą estetyką trochę przypominającą tę z …
Tylko nie biali mężczyźni
Data napisania:28.04.2021 ,,Ani męskie, ani białe”. Taki tytuł nosi artykuł w ,,Polityce” poświęcony tegorocznej gali rozdania Oscarów i jest laudacją na rzecz osób wyróżnionych i nagrodzonych, którzy, w dużym skrócie, nie są ,,białymi mężczyznami”. Nikt poważny nie neguje istnienia patriarchatu czy rasizmu. Zapisał się niechlubnie na kartach historii. Dzisiaj jednak obserwując postępujące zmiany, ma się wrażenie, …
Allen kontra Farrow, czyli dokument z pobrzmiewającym echem wciąż mglistej historii
Data napisania:16.03.2021 Problem z filmami dokumentalnymi jest taki, że powinny przedstawiać prawdę. Albo starać się zachować wszelką staranność rzetelności przy przedstawianiu problemu. Oglądając najnowszy serial dokumentalny w reżyserii Kirby Dick i Amy Ziering, skądinąd znanych z robienia filmów o nadużyciach seksualnych, opowiadający o przepychankach sądowych, i nie tylko, Mii Farrow i Woody’ego Allena, ma się …